BİLİNÇLİ BESLENME
 • Süzme Yoğurt Süzme Yoğurt
 • Tam Yağlı Kaymaklı Yoğurt Tam Yağlı Kaymaklı Yoğurt
 • Kaymaksız Yoğurt Kaymaksız Yoğurt
 • Köy Yoğurdu Köy Yoğurdu
 • Rende Peynir Rende Peynir
 • Krem Peynir Krem Peynir
 • Üçgen Peynir Üçgen Peynir
 • Bez Peynir Bez Peynir
 • Çubuk Peynir Çubuk Peynir
 • Örgü Peynir Örgü Peynir
 • Tel Peynir Tel Peynir
 • Lor Peynir Lor Peynir
 • Salamura Topak Peynir Salamura Topak Peynir
 • Yağlı UHT Süt Yağlı UHT Süt
 • Pastörize Tereyağı Pastörize Tereyağı
 • Rulo Kaymak Rulo Kaymak
 • Kahvaltılık Kaymak Kahvaltılık Kaymak
 • Labne Labne
 • Naciye Ana Yoğurt Naciye Ana Yoğurt
 • Gülek Beyaz Peynir Gülek Beyaz Peynir
 • Süzme Peynir Süzme Peynir
 • Beyaz Peynir Beyaz Peynir
 • Misket Peynir Misket Peynir
 • Tava Yoğurdu Tava Yoğurdu
BİLİNÇLİ BESLENME

BİLİNÇLİ BESLENME

Bütünsel olarak sağlıklı yaşamamızın en önemli kısımlarından biri de sağlıklı ve bilinçli olarak beslenmektir. Ağzımızdan ne girdiğinin farkında olmalıyız. Vücudumuz ne bir çöplüktür, ne de kıtlığa sokulacak bir et-kemik-yağ torbası... Ve bilinçli olarak beslenmiyorsak, ki bunu içimizde biliriz ama işimize gelmediği için bastırırız, sağlıklı olmak için bu konudaki yaşam tarzımızı mutlaka değiştirmeliyiz. Egzersiz alışkanlığı edinmemizin de buna çok faydası olacaktır.

Ancak günümüzde bilinçli beslenme giderek zorlaşmaktadır. İnsanlar kendilerini bildikleri andan itibaren çok farklı kanallardan, bazen farkına bile varmadan ve hatta bazen daha iyi olduğunu düşünerek çok sayıda sağlıksız beslenme bombardımanına maruz kalmaktadırlar; ve bu şekilde yiyeceklerle olan ilişki daha başından itibaren sağlıksız olarak gelişmektedir. Sağlıksız yiyecek-diyet ikilisinde milyarlarca dolarlık bir pasta söz konusudur ve bu konuda bilincimizi geliştirmezsek, kaş yapayım derken göz çıkarabiliriz. Sağlıksız ürünler yiyip diyet yaparak zayıflamak istediğimiz halde, paradoksal olarak her geçen gün daha da şişmanlıyor ve bir sürü hastalığa yakalanıyoruz. Diyet yapmak, birçok sağlıksız ürünü yemek ve “light” gıdalar tüketmek toplum, medya ve reklamlar tarafından iyİ ve sağlıklı bir şeymiş gibi sunuluyor ve insanlar farkına varmadan bu kısır döngüye alışıyor. Halbuki diyet yapmak ve bu şekilde beslenmenin faydadan çok zararı vardır: Şişmanlığı (obesite), yeme bozukluklarını ve birçok kronik hastalığı (kalp, tansiyon, diabet, kanser...) belirgin bir şekilde artırırlar.

Ne ve nasıl yediğimizin farkına vararak bilinçli bir şekilde yediğimizde çok daha sağlıklı olacağımız ve yeme bozukluğumuz veya şişmanlığımız varsa bunlardan kurtulabileceğimiz konusunda çok sayıda bilimsel veri vardır. Ve en önemlisi, bu sağlıklı alışkanlıkları çocuklarımıza onlar kötü yeme alışkanlıkları edinmeden verebilmemizdir, yani reaktif değil de proaktif olabilmek... Çünkü sağlıksız bir alışkanlığı değiştirmek her zaman zordur ve bunu zaten kendimizden biliriz. Ama ne yazık ki, çocuklarımızın küçük yaşlardan itibaren uzun süre aç kalma, diyet ilaçları kullanma, kusma ve ishal yapıcı ilaçlar kullanma gibi alışkanlıklar edindiğini gösteren çalışmalar vardır. Diyet + medya-reklam bombardımanı + vücudunu beğenmeme üçlüsü şişmanlığa ve yeme bozukluklarına neden olmaktadır.

Çevremizdeki gıdaların çoğu zararlıdır ve bunlar bize ve çocuklarımıza büyük bir albeniyle sunulup alışkanlık yaratılmaktadır. Yağ, şeker ve tuz oranı yüksek olan bu yiyecekler beynimizdeki dengeleri değiştirerek, karnımız tok olsa bile daha fazla yememizi uyarmaktadır. Etrafımızda bizi devamlı olarak bir şeyler yemeye teşvik eden bir açık ve gizli uyarıcılar sistemi vardır ve çoğunlukla farkında olmadan, acıkmadığımız halde yiyoruz; ve bir de üstüne üstlük çok fazla porsiyonlarda ve aşırı olarak yiyoruz. Bir süre sonra bu etkilerin sonucunda bu yaşam tarzına koşullanıyoruz ve artık bir “otomatik aşırı yiyici” haline geliyoruz. Başka hoşumuza giden şeyler yaparken (sinema, TV, bilgisayar...) “bilinçsizce” yemek, otomatik aşırı yeme oranını daha da artırıyor.

Ve ondan sonra diyete sıra geliyor. ABD’de en çok satan diyet kitabı en çok satan iş dünyası kitabından dört kat (yani %400) daha fazla satıyor ve raflar sayısız diyet kitaplarıyla dolu; ama kendi hakkımızı da yemeyelim hani...Bizde de maşallah “muhteşem bir diyet kültürü” oluşuyor; öyle ABD’ye pabuç bırakmak yok! Medyada bir taraftan çok zayıf ve güzel bir vücut pompalanırken, bir taraftan da diyetler pompalanıyor. Benden sonra tufan!

Bu arada hem evde, hem de işte fiziksel aktivitemiz de giderek azalınca, sağlıksız beslenme + hareketsizlik çifte kavrulmuş etkisiyle şişmanlama sorunumuz daha da artıyor. Yürümüyoruz, bedensel olarak çalışmıyoruz, bisiklete binmiyoruz, spor yapmıyoruz fakat devamlı olarak oturarak çalışıyor ve seyahat ediyoruz; ve bu bizim doğamıza aykırı bir durum. Doğamıza aykırı yaşayıp, bir de şehir yaşamıyla doğadan koptuğumuzda artık kendimiz olmaktan çıkıp çok büyük bir negatif sarmala giriyoruz. Sonuç mu? Her türlü kronik hastalıklar; zihinsel, bedensel ve ruhsal...

“YETERRRR ARTIKKK İÇİMİ KARARTTINNN!” dediğinizi duyar gibi oluyorum ve kesinlikle haklısınız, çünkü benim de içim karardı; ama nerede olduğumuzun farkına varmadan nereye gideceğimizi bilemeyiz. Dost acı söyler! Farkındalık birinci basamaktır! Bu tablonun sizi veya bir yakınınızı ciddi bir şekilde rahatsız ettiğinin farkına vardığınızda, yaşam tarzı değişiminin ilk adımını atmışsınız demektir, şimdi olduğu gibi; aksi halde eski alışkanlıklarla devam etmenin faturası çok çok büyük olacaktır.

Ve hiç merak etmeyin; bilinçli beslenme güneşiniz doğmaya başlayacak...Otuziki kısım tekmili birden... Burada...... Kaçırmayın (Ne yapayım? Diyetçiler ve sağlıksız gıdacılarla rekabet edebilmek için ben de reklama başladım! Ama benimki bu kadarcık ve samimi...)

YÖRÜKSÜT

Faydalı Bilgiler

Yoğurt Yağ Yakımını Arttırıyor !
Yoğurt Yağ Yakımını Arttırıyor !

Ayranın Kilo Üzerindeki Etkisi Nedir ?
Ayranın Kilo Üzerindeki Etkisi Nedir ?

Düzenli yoğurt tüketiminin güzellikteki sırları
Düzenli yoğurt tüketiminin güzellikteki sırları

Her gün düzenl

Yoğurt tüketmek ağız kokusunu önlüyor.
Yoğurt tüketmek ağız kokusunu önlüyor.

Ağız kokusu ilişkilerimi

Yoğurtun Sindirim Sistemine Faydası Nedir ?
Yoğurtun Sindirim Sistemine Faydası Nedir ?

Ayranın En Önemli Özelliklerinden Biride...
Ayranın En Önemli Özelliklerinden Biride...

Yörük Süt Yükleniyor