Dr. Oğuz Demirsoy

Dr. Oğuz Demirsoy

MERHABA!
Ben Dr. Oğuz Demirsoy; bu köşede  “Bütünsel Sağlıklı Yaşam” ile ilgili yazılar yazacağım. Peki  nedir Bütünsel Sağlıklı Yaşam? Kısaca, bir insanın bedensel, duygusal, düşünsel ve ruhsal yönlerden denge, uyum ve doyum hissi içinde olması diyebilir; hatta bunlara yakın ilişkilerini (eş, aile, dost),  kurumsal/sosyal iletişim ve ilişkilerini (iş, STÖ…) ve doğal çevresini de katabiliriz. Klasik olarak neredeyse sadece “maddesel  beden makinesi” ile ilgilenen modern tıp ile karşılaştırıldığında karşımıza dev gibi bir konu çıkmaktadır. Tabii burada, “Modern tıp neyimize yetmiyor?” diye sorabilirsiniz ve ben de şöyle yanıt verebilirim: “İnsanın bedensel sağlığının evriminde çok önemli bir basamak olan ve çeşitli sağlık sorunlarımızın çözümünde değerli katkılar sağlayan modern tıp neredeyse hiçbir kronik hastalığı tam olarak tedavi edememektedir.”
Bu konuların ayrıntılarına ileriki yazılarımızda derinlemesine gireceğiz; şu anda kafanızda bazı soru işaretleri oluşturabildiysem, söylediklerim amacına ulaştı demektir; çünkü bu yazıları doğrusal didaktik anlatımla değil, daha derin düzeyde bir paylaşımla yazmak istiyorum; sizlerin de katkı, soru ve paylaşımlarınızla… Yani, arı kovanına çomak sokmak serbest!
Şimdi de aklınıza şu sorunun geldiğinden eminim: “İsminizin önünde “Dr.” ünvanı olduğuna göre modern tıp eğitimi aldığınız anlaşılıyor; peki oralardan buralara nasıl geldiniz? Bu konularda nasıl yazabiliyorsunuz?” Çok haklısınız; sadece modern tıp eğitimi almakla da kalmadım, bir de bunun üstüne genel cerrahi ihtisası yaptım; yani yıllarca kelimenin tam anlamıyla “et-kemik” hastalıkları ve “can” ile uğraştım ve bu işi severek ve gururla yaptım. Ve kendi maddi düzeylerinde bu işlerin hala çok gerekli, ulvi ve yapılması gerekli olduğuna inanıyorum; yani ben modern tıbbı reddetmiyor, tam tersine bütünsel tıbbın içinde görüyorum. Evet! Modern tıp gereklidir, fakat yeterli değildir; işin sadece bir parçasıdır. Ben bunu “içeriden biri” olarak giderek bütün çıplaklığıyla idrak ederek şu anki dönüşümümü yapabildim ve sizinle paylaşacaklarım da bu kendi yaşadıklarım ve öğrendiklerimdir. Zaten olmadığınız bir şekilde görünemezsiniz, sırıtır.
Ben şu anda tüm aklım ve vicdanımla içsel olarak biliyorum ki; duygusal, zihinsel ve ruhsal olarak ne kadar sağlıklı olursak, o kadar az oranda bedensel hastalıklara yakalanırız ve bunun tersi de doğrudur. Bu bilgiyi içselleştirdikten sonra hala sadece bedenle uğraşmanın yetersizliğinin ve rahatsızlığının farkına varıyorsunuz ve teşbihte hata olmaz, “duygusal, zihinsel ve ruhsal cerrahi” yapmak istiyorsunuz. 
Kırk yıl önce üniversite öğrencisiyken, kendi kişisel gelişimim için öğrendiğim meditasyonla başlayan bu bütünsel gelişim süreci, çeşitli eğitimler ve yaşam deneyimleriyle devam ederek beni şu anda insanlara “bütünsel sağlıklı yaşam koçluğu” yapma düzeyine getirdi. Her zaman yaptığım gibi yüreğimin götürdüğü yere giderek erken emekli oldum ve şu anda tam zamanlı olarak yaşam koçluğu ile uğraşıyor ve öncelikle insanların daha az hastalanmaları, sonra da sağlıklı olsalar bile bütünsel olarak bunu daha da geliştirmeleri için bir aracı, bir kanal olmaya çalışıyorum. Ve bu bana büyük bir mutluluk ve doyum veriyor; yaşam amacımı sonunda bulduğumu hissediyorum. Buradaki yazma nedenim de, bu amaca hizmet içindir.
Bu kısa tanışma ve girişten sonra, benim de sizden bazı ricalarım olacak. Bu yazıyı okuduysanız aramızda bir ilişki başlamıştır ve devam ettirmek istiyorsanız her ilişkinin iki tarafı ve bu tarafların sorumlulukları vardır. Bu ilişkinin daha “sağlıklı” olabilmesi için sizi mümkün olduğu kadar sorumluluk almaya davet ediyorum. Zaten daha sonra göreceğimiz gibi, bütünsel sağlıklı yaşama başlayabilmenin olmazsa olmazı, kişisel niyet ile yola çıkıp sorumluluk almaktır. 
Bu yazılardan değişik düzeylerde faydalanabilirsiniz ve hangi düzeyde olacağı tamamen size bağlı: Şöyle hızlıca bir okuyup geçersiniz; bir miktar teorik bilgi edinirsiniz ve kavramsal sohbet dışında hiçbir işe yaramaz. Ya da tam tersini yapıp, bu yazıların içeriğini benden yüz yüze koçluk alıyormuş gibi ciddiye alabilir ve kendinizi bir danışan olarak görebilirsiniz; çünkü burada farkındalık yaratmak, derin sorgulama ve dönüşümsel eyleme yöneltme hep ön planda tutulmuştur. Ya da, bu iki uç seçenek arasındaki her hangi bir ara seçenek düzeyinde de yazılarımı okuyabilirsiniz. Sonuçta ne ekerseniz onu biçersiniz. Bu nedenle, başlamadan amacınızı ve niyetinizi net olarak belirlemek ve kendinize söz vermek size en büyük faydayı sağlayacaktır.
Bu yazıların içten, dürüst, güvenli ve sevgi dolu bir grup sohbeti, hatta grup koçluğu şeklinde ilerlemesini istiyorum. Koçlukta çok temel bir kural vardır: Gündem danışandan gelir. Ben de okuyucu olarak sizin bu yazıların gündemini oluşturmanızı istiyorum. Kendi ilgilendiğiniz, merak ettiğiniz, gelişmek veya çözmek istediğiniz konularda ne kadar çok soru sorup katkıda bulunarak beni yönlendirirseniz, hepimiz bu ilişkiden en büyük faydayı alabiliriz. Her türlü eleştiri ve geri-bildirim hepimizi geliştireceği için şimdiden teşekkürü hak etmiştir.
Size en üst düzeyde faydalı olmasını ve bütünsel sağlıklı yaşama kavuşmanızı veya bunu daha da geliştirmenizi diliyorum.
Sevgi ve dostlukla,
Oğuz Demirsoy

iletişim için : oguz.demirsoy@yoruksut.com

 

Yörüksüt

Fabrikamız

Devamı
Yörük Süt Yükleniyor