Şirket Profili

Yörüksüt A.Ş., Ramazan Öz ve kardeşleri tarafından bir aile şirketi olarak 1992’de Mersin-Türkiye’de kurulmuştur; fakat ailenin “süt tutkusu” 1940’lara kadar gider: İçine doğulan ve büyükbaba ve babadan devralınan hayvancılık, süt inekçiliği ve mandıracılık deneyimi Yörüksüt’ün temelini oluşturur. Bu sağlam temeller üzerinde hızlı ve istikrarlı bir büyüme gösteren Yörüksüt, şu anda kurumsal bir büyük şirket olmanın basamaklarını emin adımlarla çıkmaktadır. Yörüksüt, Mersin, Erbil ve Zaho’daki üç fabrikayla 20 farklı süt ürününü 120 farklı barkodla üretmektedir. Bu ürünler, bulundukları pazarlarda, son derece gelişmiş dağıtım kanallarıyla müşterilere ulaştırılmaktadır.

Prestijli ulusal ve uluslar arası kuruluşlar tarafından onaylanan ve desteklenen ve Yörüksüt A.Ş ’nin proje yapma kapasitesini yansıtan bazı projeler şunlardır:

  • 2009: Süt Soğutma Merkezi Projesi: Çukurova Kalkınma Ajansı destekledi.
  • 2010: Kapasite Artırma ve Teknoloji Yenileme Projesi: Türkiye Tarım Bakanlığı destekledi.
  • 2011: Kurumsal Kaynak Planlama (ERP-MRP): KOSGEB (Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeler Kurumu) destekledi
  • 2011: NU-AGE Project : Avrupa Birliği’nin desteklediği, Avrupa Birliği ortak araştırma projesi.
  • 2012: Labne ve Kaşar Peyniri Üretim Hattı Kurma Projesi: Çukurova Kalkınma Ajansı destekledi.

Yörüksüt A.Ş ’nin kuruluşuna neden olan, ona hayat veren ve geliştiren “süt tutkusu”, ilk günden itibaren Yörüksüt A.Ş ’nin ilke ve değerlerini en iyi şekilde yansıtan “Ürünlerimize sevgimizi katıyoruz” ve “Çocuklarımıza yediremeyeceğimiz ürünleri asla üretmeyiz” gibi slogan ve ilkelerle uygulamaya geçmiş ve bundan hiçbir zaman taviz verilmemiştir.

YÖRÜKSÜT A.Ş.’NİN İŞBİRLİĞİ ÇAĞRISI

Yabancı yatırım ve ortaklıklar hakkında Yörüksüt A.Ş ’nin hep büyük hayalleri oldu: Uzmanlık alanında sinerjik üretim ve hizmet sunmak, kazan-kazan sistemleri kurarak kendini aşmak ve o bölgenin veya ülkenin gelişimine katkıda bulunmak; yani büyük ölçekli ve entegre çiftlikler, yem fabrikaları ve süt ürünü tesisleri kurmak… Ve bu kuruluşların insanlara hem sağlıklı ve kaliteli süt ürünleri sunması; hem de onların refah düzeylerini artırması…

Yörüksüt A.Ş  bir taraftan hayallerinin peşinde koşarken, öbür taraftan da şu anki gerçekler konusunda ayağını yere hep sağlam basmıştır; ve hep kısa, orta ve uzun vadeli büyüme planları yapmıştır. Şu ana kadarki Yörüksüt A.Ş ’nin hayallerinin hepsi, hiçbir başarısızlık yaşamadan ve her seferinde sağlam bir adım atarak gerçekleştirilmiştir. Ve Yörüksüt A.Ş. derinlerinde bir yerlerde bilmekte ve hissetmektedir ki ; onun daha büyük hayalleri de gerçekleşecektir, çünkü bunlar kendini aşan ve bütünsel hayallerdir.

Yukarıda bahsedilen deneyimsel bilinç ışığında, Yörüksüt A.Ş, hiç acele etmeden ve adım, adım sürdürülebilir bir büyüme ve gelişme göstermiştir: Hayalleri doğrultusunda 2007 yılında Irak’a süt ürünleri ihracatına başlamış; Irak’taki ilk fabrikasını Zaho’da 2010 yılında, ikincisini ise Erbil’de 2013 yılında kurmuştur. Bu arada, Irak’ta yaygın bir pazarlama ve dağıtım ağı kurarak lider markalardan biri olmuştur.

Yörüksüt A.Ş. Ekim 2016’de IPARD (Avrupa Birliği Katılım Öncesi Yardım Aracı) proje başvurusu yapmıştır: Bu kapsamda, Mersin-Tarsus Organize Sanayi Bölgesinde, yeni fabrika inşaa süreci başlamıştır. İnşaat 2016 yılı son çeyreğinde başlayacak ve 9 ay civarında tamamlanacaktır.

Yörüksüt A.Ş., RomanyaİranAlmanya gibi çeşitli ülkelerde ciddi olarak yatırım ve ortaklık araştırmaları yapmaktadır ve bunların bazıları kısa vadede sonuçlanacak duruma gelmiştir.

Yörüksüt A.Ş.’nin bir amacı vardır: Süt ürünleri sektöründe dünyada sevgi, kalite, sağlık ve zenginlik üretmek ve bunu tüm paydaşlara en iyi hizmetle sunmak. Ve şuna kuvvetle inanıyoruz ki; tüm başarılı ortaklıkların temelinde güven, işbirliği ve sinerji yatar.

Tarihçe

1950

Yörüksüt A.Ş. Başarı Hikâyesinin Doğuşu

Mersin’in sayılı işletmeleri arasında gösterilen modern tesislerinde faaliyet gösteren Yörüksüt’ün sektördeki tecrübesi 1950’li yıllara dayanıyor. Hayvancılıkla uğraşan Baba Cahit Öz’ün 50 lilerden 90 lı yılların başına kadarki çalışmalarının, oğulları tarafından değerlendirilmesi ve onların gelecek hedefleri ile harmanlanması ile bu günkü Yörüksüt’ün temelleri atıldı.

1998

Ayranın Lezzetine Lezzet Katma Adımı…

1998 yılında gelişen teknolojiyi takip ederek, Mersin’in ilk bardak ayranını üreten firma kısa sürede Mersin’in ayran markası haline geldi. Ayranı üretirken Torosların Yaylalarında üretilen ayran lezzetinde üretmek ve sizin damak tadınız olmak, bizi sizin için daha fazla yatırım yapmaya yönlendirdi.

2006

İlk Şubemizin Açılması

Satış kanalların büyümesi ve Yörüksüt lezzetine daha fazla talep gelmesi nedeniyle, tüm Yörüksüt ürünlerinin bir yerde bulunabileceği, tüketicilerimizin Mersin İlinde kendilerinin eviymiş gibi hissedeceği ilk şubemiz olan Pozcu Şubemizi açtık. Şuan şube sayımız 5’e çıkmış durumdadır.

2009

Bölgeye Katma Değer Kazandırmak İçin İlk Projemizi Hazırladık.

Çukurova Kalkınma Ajansının(ÇKA) TR 62-08-001 teklif çağrısı ile ilana çıktığı proje döneminde, Tarım, hayvancılık ve kırsal kalkınma alanındaki faaliyet sürecinin işleme, paketleme, depolama, pazarlama ve nakliye aşamalarının modernize edilip geliştirilmesi, ürün kalitesinin ve üretim verimliliğinin arttırılması için Süt Soğutma Merkezi Kurma Projesi Hazırladık. Projemiz 2. olarak ÇKA tarafından kabul edildi ve bölgemize bir Süt Soğutma Merkezi kazandırdık.

2010

Teknoloji Alt Yapımızı Yenilemek ve Kapasitemizi Arttırmak İçin 2. Projemizi Yaptık.

Kapasite Artırma ve Teknoloji Yenileme Projesini Türkiye Tarım Bakanlığı’nın desteklediği KKYDP 5.Etap Programı ile yaptık ve 9 tane makine parkurumuzu genişlettik.

2011

Bir Avrupa Birliği Projesi Olan Nu Age Araştırma Projesi İle “Daha Sağlıklı Bir Yaşlılık, Hangi Beslenmeyle, Daha İyi Nasıl Olur? Sorusuna Yanıt Aradık.

Bu kapsamda 65 yaşın üzerindeki yaşlıların sağlıklı bir yaşlılık geçirmesi için az yağlı, tuzsuz bir Kaşar Peyniri ürettik.5 yıl süren projemiz 2016 yılı Haziranında tamamlanmıştır.

2012

2. Çukurova Kalkınma Ajansı Projemizle, Yeni Labne Ve Sürekli Kaşar Peyniri Üretim Hattı Kurma Projesini yaptık, bölgeye rekabetçi ürünler kazandırdık.

Proje ile Ortadoğu Pazarında çok sevilen Labne Hattı kurulmuş, Kaşar Peyniri Hattı Sürekli Hatta dönüştürülmüş ve rekabetçilik sağlanmıştır.

2016

Yörüksüt A.Ş. Irak’tan Sonra Suudi Arabistan’a da Ürün Göndermeye Başladı.

Hedefleri büyük olan ve lezzetinin ulaştığı her noktada sevilen, Yörüksüt, Suudi Arabistanın bakanlık sitesine kayıt yaptırıp, İhracata başlamıştır.

2020

Evet hedeflerimiz büyük! Bu hedefleri gerçekleştirmek için 2020 yılında deniz aşırı ülkelere lezzet yolculuğumuzu başlattık. Amerika Birleşik Devletlerine ilk ihracatımızı yaptık ve biraz daha büyüdük.

2021

Ürettiğimiz lezzetlerin yolculuğu 2021 yılında daha da hızlandı. Gana da Dış Bölge Müdürlüğü kurduk ve Yörüksüt Lezzetlerini Afrika İnsanlarına ulaştırmaya başladık.

1992

Yörük Yoğurdun Farkı Ne?

Yörüksüt kendi ürettikleri sütü değerlendirmek amacıyla yoğurt gibi ürünleri Mersin pazarına sunmaya başladı. Kısa zamanda dağıtım yaptığı pazarda tadı ve damak lezzeti ile fark yaratan Yörüksüt, müşterilerinin aklına “Yörük Yoğurdun Farkı Ne?” sorusunu getirdi. İşte bu sorunun yanıtı, Yörüksüt felsefesinde gizlidir, “Annelerimizin Yoğurdunu Üretmek”.

2005

Yörüksüt A.Ş. Fabrikasının Kurulması

Tarih 2005 yılını gösterdiğinde, Yörüksüt, Dünyanın en ünlü Yönetim Gurularından biri olan Peter Drucker’ın söylediği bir söz olan “Geleceği Tahmin Etmenin En İyi Yolu Onu Yaratmaktır”, sözünü kendisi için bir rehber olarak görüp, Toroslar bölgesinde bulunan fabrikasını kurdu.

2008

Yörüksüt A.Ş. Sınırları Aşıyor, Lezzetini Irak Halkıyla Buluşturuyor.

Yörüksüt’ün lezzetinden Irak’ın da haberdar olması ve orada ticaret yapan girişimcilerin yoğun talebi nedeni ile Yörük Süt ilk İhracatını Irak’a yapmaya başlamış, kısa zamanda yoğun bir müşteri kitlesine ulaşmıştır.

2009

Yörüksüt A.Ş. Gıda Güvenliği Yönetim Sistemi Çalışmalarını Bir Üst Evreye Taşıyor.

Kurulduğu günden bu yana uzman bir ekiple çalışan, üretimini gıda güvenliğine uygun ve kaliteden ödün vermeden yapan ve bunun için hiçbir maliyetten kaçınmayan Yörüksüt, 2009 yılının Aralık Ayında TS EN ISO 22000 Belgesini, girdiği denetimle TSE tarafından akredite olarak almıştır. Bu gün aynı kurumla çalışılmaya devam etmektedir.

2011

3.Projemizi KOSGEB’le Yaptık, Fabrikamıza Kurumsal Kaynak Planlaması Yazılımını Kurduk.

Bu Proje ile hedeflerimizi geliştirdik, alt yapımızı sağlamlaştırdık ve kaynaklarımızı verimlileştirdik.

2011

Yörüksüt Kabına Sığmıyor Yurt Dışında İlk Fabrikasını Açıyor.

Gün geçtikçe büyüyen ve ulaştığı her bölgeden yoğun talep alan Yörüksüt, Irak Zaho Şehrinde İlk Modern Fabrikasını 9 ay gibi kısa bir sürede kurup hizmete açmıştır.

2013

Yörüksüt A.Ş. Yurt Dışında 2.Fabrikasını Büyük Bir Sevinç ve Emekle Açtı.

Tadı ve Lezzetiyle Türkiye de olduğu gibi, Irakta da beğenilen ve aranan bir marka olan Yörüksüt, Irak Erbil Şehrinde İkinci Modern Fabrikasını hizmete açmıştır.

2016

Bizi Geleceğe Taşıyacak, Bölgenin En Modern Süt Tesislerinden Biri Olacak, Yeni Fabrikamız İçin Avrupa Birliğinin Finanse Ettiği ve TKDK Kurumu tarafından Yönetilen IPARD Programına Başvurduk.

Bu kapsamda, Mersin-Tarsus Organize Sanayi Bölgesinde, 16 000 metrekare arazi içinde 10 000 metrekare kapalı alanı olan, tam otomasyonlu bir fabrika inşa edilecektir. Gerekli onay süresinden sonra, inşaat, 2016 yılı ortalarında başlayacak ve 18 ay civarında tamamlanacaktır.

2019

Bölgenin En Modern Süt Tesislerinden Biri Olacak, Yeni Fabrikamız Üretime başladı.
Mersin-Tarsus Organize Sanayi Bölgesinde, 16 000 metrekare arazi içinde 10 000 metrekare kapalı alanı olan, tam otomasyonlu bir fabrika inşa edilecektir. Gerekli onay süresinden sonra, inşaat, 2016 yılı ortalarında başlayacak ve 18 ay civarında tamamlanacaktır.