Bizden Haberler

Koca; Obeziteye küçük yaşlarda önlem alınmalı

By Pazar Mart 1st, 2020 Mart 15th, 2020 No Comments

Koca; ‘Obeziteye küçük yaşlarda önlem alınmalı’

Mersin İl Milli Eğitim Müdürü Adem Koca, obezitenin dünyada hızla yayılan bir hastalık türü olduğunu belirterek, bu hastalığa karşı küçük yaşlarda önlem alınması gerektiğini vurguladı.

MERSİN

MERSİN İl Milli Eğitim Müdürlüğü, çağın hastalığı haline gelen obezitenin küçük yaşlarda önlenmesi amacıyla, Çocuk Çağı Obezitesi bilgilendirme seminerlerinin ilkini Mersin Piri Reis İlköğretim okulunda gerçekleştirildi. Yörüksüt’ün de sponsor olduğu proje, 13 ilçede alanında uzman kişiler tarafından verilecek olan seminerlerle gerçekleşecek.

Mersin merkez Yenişehir İlçesi Palmiye Mahallesi’nde bulunan Piri Reis İlköğretim okulunda gerçekleştirilen seminere, İl Milli Eğitim Müdürü Adem Koca, Yörüksüt Yönetim Kurlu Başkanı Ramazan Öz, Doktor Oğuz Demirsoy, Yenişehir İlçe Milli Eğitim Müdürü Kamil Çelebi Yılmaz, Okul Müdürü Mehmet Mete Aktekin, veliler ve çok sayıda öğrenci katıldı.

Seminerde, Doktor Oğuz Demirsoy, ailelere ve çocuklara obezitenin nasıl önleneceği, nelere dikkat edilmesi gerektiği ve doğru beslenme konusunda bilgilendirme yaptı. Proje, son zamanların özellikle küçük yaşlarda sıkça görülmeye başlanan obezitenin önlenmesi amacıyla yapılıyor.

Projenin sponsorluğunu, hayata geçirdiği ve destek verdiği sosyal sorumluluk projeleriyle ön plana çıkan Yörüksüt üstleniyor. Bu tür projelere destek vererek Sadece bir gıda firması olmadığını gösteren Yörüksüt, Türkiye’nin geleceği olan çocukların erken önlem alarak bu hastalığa yakalanmaması için projeye sponsor oldu.

13 İLÇEDE YAPILACAK

Proje hakkında kısaca bahseden İl Milli Eğitim Müdürü Adem Koca, projenin 13 ilçede gerçekleşeceğini belirterek, obezite hastalığına küçük yaşlarda önlem alınması gerektiğini vurguladı. Alanında uzman kişiler tarafından ailelere ve çocuklara bilgilendirme yapacaklarını kaydeden Koca, projeye destek veren Yörüksüt ailesine teşekkür etti. Koca, öğrencilere Mersin’in firması olan ve 25 yıldır kente hizmet eden firmayı rol model alabileceklerini söyledi.

“SOSYAL SORUMLULUK PROJELERİNE ÖNEM VERİYORUZ”

Yörüksüt’ün kuruluşundan kısaca bahseden Ramazan Öz ise, “25 yıl önce Mersin’de doğan Yörüksüt sadece süt değil, bu tarz sosyal sorumluluk projelerinde de yer alıyor. 25 yıl önce sokak sütçülüğüyle başladığımız bu keyifli serüveni şimdi 3 tane fabrikamız, 350 tane personelimiz ve 4 ülkeye ihracatla devam ettiriyoruz. Hedefimiz, Mersin’in markasını daha çok ülkeye ulaştırmak. ‘Kendi çocuğumuza yedirmeyeceğimiz ürünü hiç kimseye yedirmeyeceğiz’ sloganıyla yola çıktık. Bunla da başarılı olduğumuzu büyümemizden anlıyoruz. Ben bu projenin içerisinde yer aldığımız için mutluyum” dedi.

 

HAREKETSİZLİK, STRES VE SAĞLIKSIZ BESLENME

Obezitenin çığ gibi büyüdüğünü vurgulayan Doktor Oğuz Demirsoy da şunları söyledi; “Obezite aslında hastalık derecesinde yağlanma ve şişmanlık. Bunun en önemli nedeni, ucuz, sağlıksız gıdalar, stres ve hareketsizlik. Bu durum kentlerde daha yüksek. Ülkemizde bu konuda ileri durumda. Onun için bu hastalığı önlemek için direk çocuklara yönelik bir seminer düzenliyoruz. Çünkü obezite olmadan önlenebilecek bir şey. Bunu yapmanın en iyi yolu, sağlıklı beslenmeden geçiyor. Yani, şeker tüketilmeyecek, kapalı ürünler tüketilmeyecek, çocuklarımız hareketsiz kalmayacak, çocuklar hata yapmaktan korkmayacak bu sebeple strese girmeyecek.”